Ktoré psie plemeno je najmúdrejšie?

Najchytrejšie plemená psov, bez ohľadu na veľkosť alebo pôvod, majú jedno spoločné “mierka”: ako rýchlo dokážu porozumieť povelom a ako rýchlo sa nimi riadia. U najmúdrejších plemien psov je možné signály rúk a slovné povely trénovať súčasne a používať ich zameniteľne, obvykle bez rozdielu v dobe odozvy. Takže ak hľadáte psy, ktorí dokážu presne plniť vaše povely, je tu zoznam plemien, s ktorými sa bude najľahšie trénovať.

V roku 1994 Stanley Coren, profesor psychológie na University of British Columbia vo Vancouveri v Kanade vydal knihu The Intelligence of Dogs (slovensky “Inteligence psov”). Táto kniha sa stala bestsellerom, prešla už 16 vydaniami a bola preložená do 26 jazykov.

Stanley Coren vo svojej knihe skúma tri aspekty psej inteligencie: inštinktívnu inteligenciu, inteligenciu poslušnosti a adaptívnu inteligenciu.Inštinktívna inteligencia umožňuje psovi vykonávať geneticky predurčené funkcie, napríklad stráženie stáda. Adaptívna inteligencia je schopnosť prispôsobiť sa prostrediu. Inteligencia poslušnosti je schopnosť psa naučiť sa plniť ľudské povely. Práve inteligencia poslušnosti bola základom hodnotenia najmúdrejších plemien psov, ktoré vo svojej knihe predstavil Stanley Koren.

V knihe sú vymenované celkom 138 plemien, ale zameriame sa iba na prvých 10 najmúdrejších.

⭐ 10. miesto: Austrálsky pastiersky pes
Austrálsky pastiersky pes je vysoko inteligentné plemeno, schopné sledovať stáda na veľké vzdialenosti a starať sa oň niekoľko dní bez ľudského dohľadu. Preto majte na pamäti, že aj keď sa austrálsky pastiersky pes dobre prispôsobí mestskému životu, bude vždy najšťastnejší pri. Zvážte agility, flyballové súťaže alebo stráženie stáda, aby bol šťastný a neustále zaneprázdnený!

⭐ 9. miesto: Rotvajler
Rotvajler je verný, milujúci a sebavedomý strážny pes, ktorý rád pracuje. Z tohto dôvodu sú rotvajleri najvhodnejší do služby či pre políciu. Rotvajler zvládne strážiť stádo a dokonca sa využíva ako terapeutický pes.

⭐ 8. miesto: Papillon
Papillon je ostražitý, priateľský a šťastný pes. Papillon sa z francúzštiny prekladá ako „motýľ“ a dostal toto meno kvôli svojim motýlím ušiam. Papilloni nie sú plachí ani agresívne a sú obzvlášť rýchli a všestranní malí športovci, ktorí môžu byť trénovaní na všetky druhy trikov.

⭐ 7. miesto: Labradorský retriever
Okrem toho, že sú inteligentní, sú aj nežní a priateľskí k rodinám. Labradorskí retrievery sú vynikajúcimi vodiacimi a záchranárskymi psami.

⭐ 6. miesto: Šeltia
Sú to hraví a inteligentní pasteveckí psy, ktorí sa radi učia nové triky a hrajú sa s deťmi. Šeltia sú láskyplní a lojálni k svojim rodinám. Sú však tiež skvelými strážnymi psami, pretože majú tendenciu štekať na ľudí.

⭐ 5. miesto: Doberman
Hoci sú rýchli, agilní a silní, najväčšou vlastnosťou týchto psov je ich inteligencia, ktorá im umožňuje rýchlo sa naučiť rôznym povelom a úlohám.

Všetky psie plemená v tomto článku budú hlavolamy pre psov zbožňovať.

Pretože sú všetky spomínané psie plemená vysoko inteligentné odporúčame začať aj s vyššou úrovňou obtiažnosti. Odporúčame nasledujúce hlavolamy:

Skladom

– 7 %
32,00 
Video
Ukážka
Fotky
Zákazníkov

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Multipuzzle

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Nová verzia toho najnáročnejšieho hlavolamu pre psov disponuje štyrmi zámkami na uzamknutie pohybu doštičiek.
Pomáha relaxovať, učiť sa koncentrácii a sebakontrole.
Poskytuje množstvo hodín zábavy a tréningu intelektuálnych schopností na každý deň.

Jarná MEGA Zľava -7 %

Akčná cena končí za

Obmedzený počet kusov za túto cenu

32 €
34.5 € bez DPH: 26,67 €
Kúpiť

Skladom

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Twister

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Upokojuje psa
Bráni hĺtaniu a prejedaniu
Rozvíja šikovnosť a inteligenciu
28,50  bez DPH: 23,75 €
Kúpiť

Skladom

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Casino

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Učí psa uvažovať a premýšľať.
Rozvíja šikovnosť inteligenciu.
Poskytuje množstvo hodín zábavy a cvičenia intelektuálnych schopností psa.
28,90  bez DPH: 24,08 €
Kúpiť

⭐ 4. miesto: Zlatý retriever
Zlatí retrievery sú inteligentní, priateľskí a oddaní športoví psi. Berú si svoju prácu k srdcu a snažia sa byť najlepší v tom čo robia, či už ide o lov, stopovanie alebo niečo iné.

⭐ 3. miesto: Nemecký ovčiak
Nie je žiadnym prekvapením, že nemecký ovčiak je druhým najobľúbenejším plemenom psov. Sú odvážni, sebavedomí a bystrí. Sú vynikajúcimi univerzálnymi pracovníkmi a používajú sa v rade situácií. Často nemeckého ovčiaka môžeme vidieť aj u polície. Nemeckí ovčiaci nie vždy dávajú náklonnosť na ľahkú váhu, ale sú to divoko verní rodinný psy, ktorí majú radi deti.

⭐ 2. miesto: Pudel
Pudel je siedmym najobľúbenejším plemenom psov. Pudlové sú nielen veľmi múdre, ale sú tiež hrdými a aktívnymi psami, ktorých ďalšou výhodou je hypoalergénnosť. Vďaka svojej vysokej inteligencii je možné pudly ľahko vycvičiť, aby stopovali, lovili a počúvali svojich pánov na slovo.

⭐ 1. miesto: Border Kólia
Border kólia je energický, láskyplný a šikovný pes. Border kólia je vynikajúci pes pre pastvu oviec, atletiku, obratnosť a maznanie. Sú dostatočne bystrí, aby sa naučili a rozumeli rutinným povelom. Môžu byť vycvičení na zvládanie každodenných úloh bez veľkého úsilia.

Či už je váš pes jedným z najmúdrejších plemien alebo nie, nezabudnite, že každý vodca svorky môže svojho štvornohého parťáka naučiť počúvať. Dôležité je byť trpezliví, trénovať dôsledne a motivovať psa.

Diskusia
Pokračovať v čítaní

Ako si poradiť s depresiou u psa? Tipy ako váš pes môže zimu prečkať v pohode.

Možno ste si všimli, že sa váš pes začal správať tak trochu inak? Zdá sa vám váš pes smutný? Možno vás to prekvapí, ale...

Kašeľ u psa: všetko čo potrebujete vedieť

Vonku začína byť chladno a to znamená jediné – zvýšený výskyt psincového kašeľ (ďalej len psí kašeľ). Psí kašeľ je vysoko nákazlivé (ale bežné)...

7 mýtov a faktov o psích bundách alebo potrebuje môj pes zimnú bundu na zlepšenie jeho životného štýlu?

Možno práve kvôli tomu, že sú zimné oblečky pre psov tak roztomilé, vzniká toľko mýtov. Možno práve kvôli tomu sa mnoho psích majiteľov pozerá...

Ako skladovať granule pre psov a na čo si dať pozor pri výbere krmiva pre môjho psa.

Aj keď väčšina výrobcov robí všetko preto, aby nám doma granule vydržali čo najdlhšie, niekedy sa môže stať, že sa granule pokazia - môže...