Bežné povely pre psa, ktoré potrebujete poznať. Základný výcvik psa doma a ľahko.

Cvičenie povelov slúži nielen na vycvičenie základnej poslušnosti, ale aj pre správny psychický a fyzický rozvoj psíka. Navyše vám cvičenie povelov so psíkom pomôže zosilniť puto so psíkom.

Ak chcete, aby váš pes bol šikovný, poslušný, dobre vychovaný a priniesol vám v živote len samú radosť, potom sa bez výcviku jednoducho nezaobídete.

Každý, kto má psíka, ktorý vie počúvať na povel, neťahá na vodítku, vie si sadnú a ľahnúť, prinesie hračku na povel, je na svojho psa veľmi pyšný a je radosť mať takého parťáka pri sebe. Tieto výsledky však možno dosiahnuť iba dlhým a tvrdým tréningom. A čím skôr s tréningom začnete, tým viac výsledkov sa vám podarí so psíkom dosiahnuť.

Výcvik psa by mal začať potom, čo sa rozhodnete, na aký účel chcete svojho maznáčika vychovávať:

🐕 chrániť a strážiť dom;
🐕 zúčastniť sa výstav;
🐕 pre šport;
🐕 spoločníka pre rodinu;
🐕 pre prácu.

Výber trénera, miesta a tréningového programu záleží práve na tom, na čo si psíka kupujete. Každopádne základným a povinným výcvikom pre každého psa bol a zostáva základný kurz poslušnosti a je jedno, či chcete psíka mať na stráženie vášho domu alebo na šport.

Šteňatá vo veku 3-4 mesiacov ešte len začínajú spoznávať okolie. Sú veľmi zvedaví a ľahko absolvujú akýkoľvek tréning. Je preto škoda, že niektorí majitelia v tomto veku ignorujú výcvik, pretože veria, že počas tohto obdobia môže tréning negatívne ovplyvniť nezrelú psychiku šteňaťa. Naopak, toto je ideálna doba pre zvládnutie najjednoduchších príkazov spojených s povelmi: “Ku mne!”, “Sadni!” atď. A aby bol výcvik čo najefektívnejší mal by mať hravú formu.

Nezabudnite, že iba fyzicky zdravé šteňa je schopné sa učiť, takže by ste sa mali starať predovšetkým o jeho výživu. Odborníci sa domnievajú, že najlepšou metódou kŕmenia pre šteňatá je kombinácia suchého (granule) a vlhkého (konzervy) kŕmenia.

Nižšie sú rozpísané bežné povely a rady ako k nim pristupovať.

⭐ Povel “Ku mne!”

Šteňa je dosť závislé od svojho pána, takže zrejme sa bude snažiť držať sa u vás čo najbližšie. Využite okamih, kedy šteňa trochu pozastaví niečo čuchnúť, choďte trochu ďalej a privolajte ho povelom “Ku mne!”. Až k vám šteniatko pribehne, pochváľte ho a dajte mu maškrtu. Časom začnite zvyšovať rozostupy a uvidíte, že sa šteňa naučí počúvať tento základný povel.

Ďalší spôsob vyžaduje prítomnosti dvoch ľudí. Nechajte svojho kamaráta alebo kamarátku pridržať šteňa a vy bežte o pár desiatok metrov ďalej. Psík sa najskôr bude chcieť hneď za vami vrhnúť. V tomto momente je ale dôležité, aby váš kamarát/ka šteňa pevne držal. Až budete dostatočne ďaleko, privolajte psíka povelom “Ku mne!” a odmeňte ho. Takto to môžete niekoľkokrát opakovať a vzdialenosť predlžovať. Buďte však niekde na bezpečnom mieste, kde nehrozí žiadny úraz v prípade, že by sa šteniatko vydalo iným smerom, ako vy stojíte. 🙂

Ak vás šteňa ignoruje, v žiadnom prípade by ste za ním nemali ísť a pokúšať sa ho chytiť. Pokiaľ ho budete chcieť chytiť, šteňa to bude vnímať ako zábavnú hru alebo sa vás bude dokonca báť. Skúste zmeniť taktiku a miesto naháňania šteňaťa urobte, že sa snažíte utiecť vy jemu. Keď si to všimne, uvidíte, ako za vami bude pelášiť.

Pozornosť šteňaťa si môžete získať aj neobvyklými spôsobmi. Posaďte sa na zem či lavičku a predstierajte, že niečo hľadáte alebo že ste našli niečo zaujímavé. Z prirodzenej zvedavosti k vám psík pribehne. V žiadnom prípade ho ale v tento okamih nemôžete oklamať. Pribehol s veľkým očakávaním. Pokiaľ v tejto chvíli vezmete šteňa na vodítko, tak už vám nebude veriť. Dajte mu preto maškrtu a pochváľte ho. S najväčšou pravdepodobnosťou pri ďalšom privolaní pribehne sebavedomejšie a nebojácnejšie.

Pri cvičení tohto povelu platí jedno základné pravidlo. Pokiaľ viete (alebo tušíte), že pes povel nebude počuť, radšej mu povel ani nedávajte. Napríklad, keď sa váš psík hrá s iným psom. V tento moment je pes zaneprázdnený, vzrušený hrou s kamošom a určite nemieni vypočuť vášmu povelu. 🙂 Najprv musíte psíka nejakým spôsobom rozptýliť a až potom mu dať povel. Dôležité je, aby pes neprišiel na to, že občas je povolené povel ignorovať. V tomto prípade je váš výcvik v ohrození, pretože si pes bude vyberať kedy vypočuje a kedy vás môže zvesela ignorovať.

Viete, že hlavolamy a interaktívne hračky vám pomôžu pri výcviku šteňaťa?

Skladom

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Dog Hide and Slide Purple

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Interaktívna logická hračka pre psov
Bez odnímateľných častí a zábavný dizajn
Navrhnuté pre potlačenie deštruktívneho správania psíka
27,90  bez DPH: 23,25 €
Kúpiť

Skladom

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Dog Smart Orange Composite

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Obsahuje 9 skrýš, ktoré ponúkajú dostatok priestoru pre maškrty
Pomáha bojovať s nudou a obmedzuje deštruktívne správanie a zlé návyky
Jedinečný kompozitný materiál, ktorý vyzerá ako drevo, ale má robustné vlastnosti plastu
21,90  bez DPH: 18,25 €
Kúpiť

Skladom

Nina Ottosson Dog Treat Tumble, 11 cm

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Dá sa ľahko utrieť, takže je ideálna aj pre vonkajšie hranie
Precvičí mozog a motoriku vášho psa prostredníctvom lahodnej zábavy, ktorú doteraz ešte nevidel
Zabaví na dlhé chvíle a pozitívne psa unaví
10,50  bez DPH: 8,75 €
Kúpiť

Skladom

Planet Dog Orbee-Tuff Snoops and Nooks Modrý – 13 cm

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Ľahko sa čistí. Jednoducho naplňte vodou, pretrepte, vypláchnite a usušte.
Netoxický a recyklovateľný, bez chemikálií a bezpečný pre vášho maznáčika.
Interaktívna hračka je navrhnutá na dlhodobé hranie.
18,99  bez DPH: 15,83 €
Kúpiť

⭐ Povel “Voľno”

Výcvik tohto povelu je obvykle spájaný s povelom “Ku mne!”. Potom, čo k vám šteňa na povel pribehlo a získalo zaslúženú porciu lahôdok, dajte mu voľnosť povelom “Voľno!”.

⭐ Povel “Sadni”

Tento povel zvládnete na jedničku pokiaľ budete mať hrsť obľúbených maškrt. 🙂

Privolajte psa k sebe, povedzte “Sadni” a jemne pritlačte prsty na jeho zadok. Keď si pes sadne, pochváľte ho a odmeňte maškrtou.

⭐ Povel “Ľahni”

Tento povel začnite trénovať až šteňa bude zvládať povel “Sadni”. Najskôr poviete povel “Sadni” a potom vyslovte povel “Ľahni” a natiahnite psíkovi predné packy tak, aby si skutočne ľahol. Keď si pes ľahne, pochváľte ho a odmeňte maškrtou. Následne trénujte povel aj bez vašej pomoci.

⭐ Povel “Čakaj” alebo “Zostaň”

Usaďte psa povelom „Sadni“ a pridajte k tomu povel „Čakaj“. Oddiaľte sa na malú vzdialenosť (pre začiatok stačí urobiť pár krokov dozadu) a pokiaľ pes čaká, privolajte ho k sebe a ohromne pochváľte a odmeňte. Postupne čas a vzdialenosť predlžujte.

Ak psík nečaká, vracajte ho stále na to isté miesto a skúšajte to stále dookola, než psík vážne zostane čakať na mieste.

⭐ Povel “Na miesto”

Každý pes musí mať svoje miesto – pelech. Mal by tam spať, odpočívať, cítiť sa pokojne a bezpečne. Tento povel je celkom ťažký, ale bude jednoduchšie ak schováte do pelechu maškrty alebo do pelechu dáte psíkovi hračky. Vďaka tomu si psík vybuduje príjemné spojenie so svojim miestom.

Týmto jednoduchým povelom, rovnako ako všeobecnú poslušnosť, môžete naučiť svojho maznáčika doma aj vonku na prechádzkach. Ale stojí za to uvažovať o návšteve cvičáka, kde vám vysvetlí ako správne zaobchádzať so psom, ako podporovať a zdokonaľovať zručnosti, aký spôsob výcviku je najvhodnejší atď. U niektorých plemien psov návšteva cvičáka je takmer nutnosťou.

Počas základného výcviku buďte k vášmu miláčikovi trpezliví, tolerantní a blahosklonní. Pri výcviku nepoužívajte príliš tvrdé metódy, aby nedošlo k traumatizácii psychiky psa a vždy majte pri sebe hrsť láhodných odmien. 🙂

Hlavolamy a interaktívne hračky majú pozitívny vplyv pri domácom výcviku šteňaťa

Skladom

– 7 %
32,00 
Video
Ukážka
Fotky
Zákazníkov

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Multipuzzle

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Nová verzia toho najnáročnejšieho hlavolamu pre psov disponuje štyrmi zámkami na uzamknutie pohybu doštičiek.
Pomáha relaxovať, učiť sa koncentrácii a sebakontrole.
Poskytuje množstvo hodín zábavy a tréningu intelektuálnych schopností na každý deň.

Jarná MEGA Zľava -7 %

Akčná cena končí za

Obmedzený počet kusov za túto cenu

32 €
34.5 € bez DPH: 26,67 €
Kúpiť

Skladom

Hlavolam pre psov – Dog Activity Roller Bowl

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Ideálny hlavolam pre začiatočníkov
Slúži ako spomaľovacia miska
Bráni hltanie a prejedanie
23,99  bez DPH: 19,99 €
Kúpiť

Skladom

Pamlskovač Merkúr – Čuchací koberček pre psov – Dog Brick – 37 x 20 cm

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Skvelý dizajn a ručná výroba
Trénuje prvotné inštinkty psov
Slúži ako pokladnička pamlskov
25,90  bez DPH: 21,58 €
Kúpiť

Skladom

– 10 %
25,00 

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Dog Worker Composite

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Povzbudzuje vášho psa k vytvoreniu zdravého správania
Bez obsahu BPA, PVC a ftalátov pre bezpečnú hru
Skvelé pre psy všetkých vekových skupín

Jarná MEGA Zľava -10 %

Akčná cena končí za

Obmedzený počet kusov za túto cenu

25 €
27.9 € bez DPH: 20,83 €
Kúpiť
Diskusia
Pokračovať v čítaní

Ako si poradiť s depresiou u psa? Tipy ako váš pes môže zimu prečkať v pohode.

Možno ste si všimli, že sa váš pes začal správať tak trochu inak? Zdá sa vám váš pes smutný? Možno vás to prekvapí, ale...

Kašeľ u psa: všetko čo potrebujete vedieť

Vonku začína byť chladno a to znamená jediné – zvýšený výskyt psincového kašeľ (ďalej len psí kašeľ). Psí kašeľ je vysoko nákazlivé (ale bežné)...

7 mýtov a faktov o psích bundách alebo potrebuje môj pes zimnú bundu na zlepšenie jeho životného štýlu?

Možno práve kvôli tomu, že sú zimné oblečky pre psov tak roztomilé, vzniká toľko mýtov. Možno práve kvôli tomu sa mnoho psích majiteľov pozerá...

Ako skladovať granule pre psov a na čo si dať pozor pri výbere krmiva pre môjho psa.

Aj keď väčšina výrobcov robí všetko preto, aby nám doma granule vydržali čo najdlhšie, niekedy sa môže stať, že sa granule pokazia - môže...