Tipy a triky s hlavolamami pre psov. Ako urobiť hlavolam náročnejší alebo jednoduchší? (1. diel)

Niektorí psy majú problém vyriešiť naše hlavolamy pre psov, zatiaľ čo iní hlavolam vyriešia zase príliš rýchlo. Preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov a trikov, ktoré vám poradia, ako zvýšiť obtiažnosť hlavolamu tým psíkom, ktorí ich rýchlo riešia a zjednodušiť pre psov, ktorí sa s hlavolamom stále učia.

V prvom diele sme sa zamerali na tipy a triky pre nasledujúce hlavolamy pre psov:

➡️ Wobble Bowl
➡️ Dog Brick
➡️ Zippy Paws Puzzler
➡️ Hide and Slide

Cvičte základné povely počas hry s hlavolamom

Kým vo hlavolame schovávate maškrty a iné dobroty, tak kým hlavolam nepoložíte na podlahu, môžete precvičovať najrôznejšie základné povely. Môžete svoje šteňa napríklad naučiť sedieť, ľahnúť a čakať, kým poviete povel „môžeš“ alebo „do toho“, ktorým psíkovi dáte signál, že môže začať lúštiť hlavolam.

Psy sa učia obvyklé povely ako čakaj, sadni, ľahni neuveriteľne rýchlo ak ich učíte pozitívnou hrou. Učiť povely týmto pozitívnym spôsobom tiež posilňuje puto s vašim psom, čo je dôležité, pokiaľ so psom chcete mať bezproblémový vzťah.

Bezpečnosť predovšetkým

Pri výbere hlavolamu, ale aj iných hračiek pre psov, dbajte na vhodnú veľkosť, štýl a úroveň obtiažnosti. Žiadna psia hračka nie je nezničiteľná. VŽDY na svojho psa starostlivo dohliadajte a naučte ho, ako sa s hlavolamom či inou hračkou má zaobchádzať. Pravidelne kontrolujte, či nedošlo k poškodeniu hračky a pokiaľ k poškodeniu dôjde alebo pokiaľ sa časti oddelia, odstráňte ich, mohlo by dôjsť k vážnemu zraneniu psa. Majte tiež na pamäti, že aj keď sú hlavolamy vyrobené z netoxických materiálov, tak to nie sú hračky určené pre deti. Keď je pravidelný tréning mozgovej aktivity ukončený, hlavolam opláchnite a schovajte na bezpečné miesto.

Aký je vlastne rozdiel medzi hlavolamom a bežnou hračkou pre psov?

Hľadanie skrytých pamlskov v hlavolame je cvičenie na “riešenie problémov”, ktoré psa mentálne aktivuje. Zatiaľ čo je pes odmeňovaný maškrtami, jeho mozog môže pracovať.

Psy milujú mentálne výzvy a je to tiež najlepší spôsob, ako svojho psa pozitívne unaviť. Pozitívne unavený pes = spokojný pes. Obyčajná hračka je samozrejme zábavná, ale pes nemusí príliš pracovať so svojim mozgom, čo je hlavný rozdiel oproti logickým hrám.

Vedeli ste, že 15 minút mentálneho cvičenia je pre psov ekvivalentom 30 minút fyzického cvičenia?

Psy radi skúmajú a riešia problémy svojim vlastným spôsobom. Niektorí používajú labky a niektorí svoj ňufák. Každý z hlavolamov, ktoré máme v ponuke, je navrhnutý s ohľadom na prirodzené správanie, zmysly a bezpečnosť vášho psa.

Nina Ottosson – Wobble Bowl (🛒 Kúpiť tu)

Urobte hlavolam pre psa náročnejším:
1. Zložte priehľadné veko z hlavolamu
2. Z bežného papiera či kartónu si vyrobte “záslepky”, ktoré prilepíte pomocou izolepy zvnútra hlavolamu na jeden alebo hneď niekoľko otvorov, kadiaľ padajú maškrty von. Čím viac otvorov zalepíte, tým náročnejšie to psík bude mať.
3. Ešte viac náročnejšie urobíte Wobble Bowl tak, že prelepíte jednu alebo viac ciest v bludisku. Maškrty tak budú mať len niekoľko málo ciest, ako sa dostať von k psíkovi. 4. Až to všetko budete mať hotové, nasaďte veko späť a hra môže začať.

Zvýšte motiváciu a hru pre psa urobte náročnejší
Do Wobble Bowl môžete vkladať aj malé hračky alebo loptičky. Jednak to sťažuje hru, pretože hračka prekáža maškrtám v tom, aby vypadávali z hlavolamu von a môže to aj psa motivovať sa do hry viac zapojiť.

Zjednodušte hru pre chorých alebo starých psíkov
Pre húževnaté psíky alebo pre psov, ktorí sa nemôžu veľmi hýbať, môžete hlavolam umiestniť do psieho pelechu. U húževnatých psíkov to zase spôsobí pokojnejšiu hru.

Nina Ottosson – Dog Brick (🛒 Kúpiť tu)

Zjednodušte psíkovi hlavolam:
1. Začnite ľahko – schovajte maškrty pod posuvné tehličky. Ešte nepridávajte biele tehličky. Niektoré posuvné červené tehličky nechajte trochu viac posunuté, aby psík mohol pach maškrty viac cítiť.
2. Až prvý bod váš psík bude zvládať, skúsme nasledujúce – Skrejte maškrty pod odklápacie viečka do červených tehličiek. Aby ste svojmu psovi uľahčili otváranie viečka, môžete otvorom na viečku uviazať povrázok.

Keď psík pochopí, ako posúvať s červenými tehličkami, môžete začať dávať prvé biele tehličky, ktoré posúvanie červených tehličiek zamykajú. Ak váš pes nerozumie, snažme sa psíkovi vizuálne ukázať, ako viečka otvoriť a ako biele tehličky vyberať von.

Ak má psík problémy so zdvíhaním bielych tehličiek, môžete to trochu uľahčiť tým, že otvorom v tehličke prevlečiete špagát s uzlom na spodnej a hornej strane tehličky.

Aby ste psovi pomohli pochopiť, ako hra funguje, môžete trochu zatiahnuť za povrázok, aby pes maškrty videl a cítil. Opakujte kým psík princíp nepochopí.

Urobte hlavolam Dog Brick pre svojho psíka náročnejší
1. Dajte ho do mrazničky: do všetkých oddielov vložte obľúbené dobroty vášho psa s vodou alebo obyčajným tvarohom či bielym jogurtom a nechajte v mrazničke stuhnúť. Mrazené dobroty v hlavolame zabaví vášho psa na dlhšiu dobu. Mrazené dobroty v hlavolame bude váš pes milovať najmä v lete.
2. Pomocou vystrihnutých kúskov kartónu alebo papiera v tvare tehličiek zakryjete maškrty, čím získate ďalšiu vrstvu obtiažnosti. Aby pes dosiahol na maškrty, musí odstrániť tehličku aj kus kartónu.

Vždy na svojho psa dohliadajte, aby ste sa uistili, že nežerie kartón alebo diely hlavolamu.

3. Umiestnite hlavolam napríklad na stoličku, škatuľu alebo stoličku. Je to skvelé najmä pre drsných psov, vďaka tomu bude hra s hlavolamom pokojnejšia. Pokiaľ váš pes do hlavolamu až príliš veľmi hrabe packami, umiestnite hlavolam na menšiu stoličku. Ak hlavolam umiestnite vyššie, bude psík musieť pracovať svojim čumákom.

Zippy Paws Puzzler (🛒 Kúpiť tu)

Hlavolam pre psov od Zippy Paws predstavuje zaujímavú výzvu, kombináciou hneď tromi prístupmi, ktorými schovávate maškrty.

Ako hlavolam pre psa uľahčiť:
1. Začnite pomaly a naplňte maškrty iba do otvorov, ktoré sú posúvacie. Akonáhle to váš pes zvládne, môžete skúsiť ďalšie – stredové otáčajúce koliesko.
2. Najnáročnejším prvkom na hlavolame sú odklápacie viečka. Nazačiaku môžete svojmu psíkovi pomáhať tak, že viečko trochu nadvihnete. Viečko sa najlepšie psíkovi bude otvárať papuľou, nosom ani labkou to veľmi dobre nejde. Preto psa smerujte k tomu, aby si viečko bral do papule.
3. Môžete tiež odklopenie viečka uľahčiť tak, že okolo viečka omotáme povrázok, ktorým pes môže viečko otvárať.

Ako hlavolam pre psa urobiť náročnejšie:
1. Ak už psík zvláda Puzzler ľavú zadnú, môžete skúsiť: Pomocou kartónu alebo papiera urobiť krytky. Vďaka tomu váš pes dostane ďalšiu prekážku, ktorú bude musieť za cestou za maškrty prekonať.
2. Do otáčajúceho stredu umiestnite kužeľ napríklad z Dog Smart Orange Composite. Váš pes bude musieť kužeľ najskôr vybrať, aby sa mohol dostať k maškrtám, ktoré sú ukryté pod otočným kolieskom.
3. Aj Puzzler je možné vložiť do mrazničky, takže nie je problém, naplniť ho treba tvarohom a nechať zamraziť. Vďaka tomu získať všetky dobroty bude vášmu psovi trvať dlhšiu dobu a navyše sa v lete krásne osvieži. Bude to milovať!

Nina Ottosson – Dog Hide and Slide (🛒 Kúpiť tu)

Obľúbený, náročnejší hlavolam druhej úrovne môžete svojmu miláčikovi urobiť o dosť náročnejším:
1. Skombinujte hlavolam s valčekmi z Dog Smart Orange Composite hlavolamu. Jednoducho valčeky umiestnite ako prekážky v pohybe pohyblivých častí v hlavolame. Váš pes ich bude musieť z hlavolamu najskôr vybrať, aby mohol začať hýbať s pohyblivými časťami na hlavolame.

2. Vkladajte maškrty výhradne len cez otvory vo valčekoch. Váš pes ich bude musieť najskôr posunúť nad miesto, kde sa maškrty z valčeka uvoľnia a zase valček bude musieť posunúť späť, aby sa k maškrtám dostal.

Kamaráti, to je pre prvý diel tipov a trikov s hlavolamami pre psov všetko. Nájdite si v našom Molly blogisku ďalšie diely, kde nájdete tipy a triky s ďalšími obľúbenými hlavolamami z našej ponuky.

Diskusia
Pokračovať v čítaní

Ako si poradiť s depresiou u psa? Tipy ako váš pes môže zimu prečkať v pohode.

Možno ste si všimli, že sa váš pes začal správať tak trochu inak? Zdá sa vám váš pes smutný? Možno vás to prekvapí, ale...

Kašeľ u psa: všetko čo potrebujete vedieť

Vonku začína byť chladno a to znamená jediné – zvýšený výskyt psincového kašeľ (ďalej len psí kašeľ). Psí kašeľ je vysoko nákazlivé (ale bežné)...

7 mýtov a faktov o psích bundách alebo potrebuje môj pes zimnú bundu na zlepšenie jeho životného štýlu?

Možno práve kvôli tomu, že sú zimné oblečky pre psov tak roztomilé, vzniká toľko mýtov. Možno práve kvôli tomu sa mnoho psích majiteľov pozerá...

Ako skladovať granule pre psov a na čo si dať pozor pri výbere krmiva pre môjho psa.

Aj keď väčšina výrobcov robí všetko preto, aby nám doma granule vydržali čo najdlhšie, niekedy sa môže stať, že sa granule pokazia - môže...