Ako vidí pes? Čiernobielo alebo farebne?

Určite ste aspoň raz premýšľali nad tým, či psíkovia vidia svet tak, ako ho vidíme my ľudia. Dokonca ste mohli počuť, že psy vidia iba čiernobielo. Tak ako to teda je?

Poďme si najskôr povedať ako oko funguje. Oko sa skladá z buniek a receptorov nazývaných tyčinky a čapíky. Tyčinky sú zodpovedné za detekciu pohybu a podporu videnia v rôznych odtieňoch svetla, zatiaľ čo čapíky pomáhajú rozlišovať farby.

Ľudia majú tri druhy čapíkov, zatiaľ čo psy iba dva. To znamená, že ľudia môžu normálne identifikovať tri farebné kombinácie (červená, modrá a zelená), zatiaľ čo psy sú obmedzení na dve (žltá a modrá).

Z toho už tak trochu môže vyplývať, že psíkovia iba čiernobielo nevidia.

Farby, ktoré psy vidia, pripomínajú svet, kde sa objavuje iba modrá a žltá a zvyšok je šedý. Psy sú schopné rozpoznať rôzne odtiene šedej, žltej a modrej, ale na druhú stranu vôbec nevnímajú odtiene červenej, ružovej a zelenej. Ich dichromatické videnie im umožňuje vidieť iba tri farby.

Nepodceňujte však schopnosti psieho oka.

Na rozdiel od nás ľudí psy majú lepšiu schopnosť vidieť veci v tlmenom svetle a sú schopní detekovať pohyby ľahšie, než my. Navyše im širšie zorné pole umožňuje vidieť veci v uhle 240 stupňov v porovnaní so 180 stupňami u ľudí.

Takže teraz, keď viete, ako psíkovia vidia svet, bude pre vás jednoduchšie vybrať farbu hračky alebo pelechu. Napríklad, žltá hračka sa najskôr bude vášmu psíkovi páčiť viac ako napríklad červená. Je však otázkou, či im na tom záleží. 🙂 Psíkovia na svet z veľkej časti hľadia svojim čumákom. Takže čo pekne vonia, to sa im páči. 🙂

Hračka psíkovi môže splývať s okolím.

Mnohokrát ste mohli s vašim psíkom zažiť situáciu, keď mu hodíte loptičku, ale psík ho vôbec nevidí aj napriek tomu, že vy ju vidíte z ďaleko väčšej diaľky. Pes ho nájde len vďaka čmuchaniu. Pravdepodobne sa stalo to, že loptička má pre psíka rovnakú farbu ako tráva a všetko sa mu zlylo dohromady. Pozrite sa na obrázok nižšie a pochopíte, že napríklad červená loptička má totožnú farbu ako tráva.

Farebnosť a hlavolamy pre psov.

Niektoré naše hlavolamy pre psov sú veľmi farebné. Prečo? Je to práve najmä kvôli tomu, aby mohol psík ľahšie rozlišovať objekty na hlavolame a zapamätal si ich. Hlavolamy posilňujú motoriku a kreatívne myslenie psa a farebnosť hlavolamov tomuto tréningu pomáha.

Naopak niektoré hlavolamy sú zase pre psíkov o niečo náročnejšie a precvičujú zase viac čuch a logiku. Pre psíka je taký hlavolam náročnejší a musí sa o niečo viac snažiť, aby získal všetky dobroty. 🙂

Hlavolamy pre psov pre tréning všetkých zmyslov psa.

Výberom hlavolamu nikdy chybu neurobíte, môžete však vybrať hlavolam v správny čas. Pozrite sa na náš rozsiahly sprievodca výberom hlavolamu pre psa tu.

Skladom

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Dog Brick

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Zabaví aj hyperaktívne psíky
Posilňuje mentalitu psíka
Učí psa uvažovať a premýšľať
25,50  bez DPH: 21,25 €
Kúpiť

Skladom

Hlavolam pre psov – Nina Ottosson Challenge Slider

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Podporuje logické uvažovanie psíka a potláča nudu
Možno využiť aj ako spomaľovaciu misku na kŕmenie
Je vhodný pre všetky psíky každého veku a plemena
32,99  bez DPH: 27,49 €
Kúpiť

Skladom

– 15 %
24,50 

Zippy Paws – Smarty Paws Puzzler Purple – hlavolam pre psov

Skladom – odosielame nasledujúci prac. deň

Znižuje patologické správanie a posilňuje duševné schopnosti
Puzzler je ideálny pre všetky psy všetkých vekových kategórií a plemien
Stimuluje myslenie a koncentráciu, pozitívne unavuje psa

Jarná MEGA Zľava -15 %

Akčná cena končí za

Obmedzený počet kusov za túto cenu

24.5 €
28.99 € bez DPH: 20,42 €
Kúpiť

Ostrosť zraku psa.

Keď už sme si povedali niečo o tom, ako psy vnímajú farby, poďme si odpovedať na otázku, či psy vidia rovnako ostro ako my ľudia. Jednoducho povedané – nie. Psy nevidia rovnako ostro ako ľudia. Je to spôsobené inou štruktúrou oka, ktorú sme si opisovali v úvode článku.

Psy vidia asi ako krátkozraký človek so štyrmi dioptriami. Aj keď ale nevidia ostro, dokážu lepšie zaznamenať pohyb alebo svetlo. Určite to poznáte. Pes začne štekať a vrčať, ale tým smerom ktorým hľadí vy nič nevidíte. Tak to je presne ten okamih – pes dokáže zachytiť pohyb lepšie ako človek.

Zrak v noci.

Psíci síce vidia menej farieb ako my, nemajú také ostré videnie ako my, ale zato majú oveľa lepšie videnie v noci. Môžu za to špeciálne receptory v oku psa, ktorých má oveľa viac ako človek. Vďaka týmto tyčinkám v oku sa dokáže v tvojom prostredí dobre orientovať.

Ako sa starať o psovi oči.

Raz za čas si nájdite chvíľku a skontrolujte psovi oči. Stačí keď budete sledovať nasledujúce odporúčania: udržujte oči v čistote, sledujte či pes nešklbe okom, sledujte či pes bez problémov oči zatvára a dajte pozor aby oči neboli začervenané.

Oči kontrolujte vždy na dobre osvetlenom mieste priamo proti svetlu. Akékoľvek náznaky problémov konzultujte s veterinárom.

Diskusia
Pokračovať v čítaní

Ako si poradiť s depresiou u psa? Tipy ako váš pes môže zimu prečkať v pohode.

Možno ste si všimli, že sa váš pes začal správať tak trochu inak? Zdá sa vám váš pes smutný? Možno vás to prekvapí, ale...

Kašeľ u psa: všetko čo potrebujete vedieť

Vonku začína byť chladno a to znamená jediné – zvýšený výskyt psincového kašeľ (ďalej len psí kašeľ). Psí kašeľ je vysoko nákazlivé (ale bežné)...

7 mýtov a faktov o psích bundách alebo potrebuje môj pes zimnú bundu na zlepšenie jeho životného štýlu?

Možno práve kvôli tomu, že sú zimné oblečky pre psov tak roztomilé, vzniká toľko mýtov. Možno práve kvôli tomu sa mnoho psích majiteľov pozerá...

Ako skladovať granule pre psov a na čo si dať pozor pri výbere krmiva pre môjho psa.

Aj keď väčšina výrobcov robí všetko preto, aby nám doma granule vydržali čo najdlhšie, niekedy sa môže stať, že sa granule pokazia - môže...